Jesień i zima to czas wzmożonej zapadalności na rozmaite infekcje. Szczególnie narażone są dzieci, które z uwagi na rozwijający się układ immunologiczny nie mają dostatecznej ochrony przed chorobotwórczymi patogenami. Czy szczepionki na grypę dla dzieci są skuteczne? Czy polskie szczepionki są objęte programem refundacji?
Grypa – wyjątkowo uciążliwa infekcja wirusowa
Czas inkubacji wirusa grypy to przeważnie nie więcej niż 4 dni. W tym czasie patogeny, które zainfekowały nabłonek dróg oddechowych, ulegają namnażaniu i rozprzestrzenianiu się w organizmie. Transmisja wirusa jest najczęściej związana z drogą kropelkową – dlatego też jesień i zima, które przebiegają pod znakiem powszechnego kichania i kaszlu, są czasem zwiększonego ryzyka zachorowania na grypę i szereg innych chorób. Grypa niezwykle często, w przeciwieństwie do przeziębienia, ma nagły i wyjątkowo intensywny początek, choć zazwyczaj trwa nie dłużej niż 7 dni. Objawy infekcji wirusem grypy to:
- wysoka gorączka (+38ºC)
- dreszcze i uczucie rozbicia
- wielomiejscowy ból głowy
- bóle mięśniowo-stawowe i nadmierne osłabienie
- początkowo suchy i męczący kaszel, który z czasem zmienia się w mokry
Nieleczona grypa może prowadzić do szeregu niebezpiecznych powikłań, które powodują realne zagrożenie dla chorego m.in. ostre zmiany zapalne płuc i oskrzeli, odwodnienie czy zapalenie osierdzia i mięśnia sercowego.
Czy szczepionka na grypę jest skuteczna dla dzieci?
Polski resort zdrowia każdego roku przeprowadza krajowe szczepienie przeciwko grypie – w czasie niedawnego zagrożenia ze strony COVID-19, takie szczepienia okazały się jeszcze istotniejsze dla społeczeństwa. Przyjęcie szczepionki na grypę pozwoliło specjalistom łatwiej diagnozować chorych, gdyż oba wirusy prowadzą do występowania podobnych objawów.
Wedle zapewnień Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny szczepienie przeciwko grypie pozwala zredukować szansę zakażeń wirusem nawet o 70%. Szczepionki nie tylko ograniczają ryzyko infekcji. Dodatkowo zapobiegają rozprzestrzenianiu się zakażenia oraz zmniejszają szansę występowania niebezpiecznych powikłań pogrypowych. Ten drugi aspekt jest szczególnie ważny dla dzieci, które z uwagi na nieustannie rozwijający się organizm i kształtujący się układ odpornościowy nie są dostatecznie chronione przed chorobotwórczymi patogenami.
Szczepionki na grypę dla dzieci w Polsce
W tegorocznym programie szczepień przeciwko grypie dostępne są trzy szczepionki, ale tylko dwie z nich są rekomendowane dla dzieci poniżej 18. roku życia. Warto też wspomnieć, że oba preparaty są objęte programem refundacji – dzięki temu cena detaliczna szczepionki została dla pacjentów obniżona o 50%. Rodzice mogą zdecydować się na zaszczepienie własnego dziecka przy pomocy:
- Fluenza Tetra
To żywa i donosowa 4-walentna szczepionka przeciwko grypie. Preparat ten jest rekomendowany i refundowany dzieciom między 24. miesiącem a 18. rokiem życia. Cena szczepionki po refundacji to 47,12 zł. - VaxigrpTetra
W tym przypadku mowa o inaktywowanej i 4-walentnej szczepionce, która jest podawana na drodze iniekcji podskórnej. Stosowanie tego preparatu jest możliwe u dzieci już po ukończeniu 6. miesiąca życia. W jego przypadku koszt zakupu szczepionki po refundacji wynosi 25,95 zł.
Szczepienie przeciwko grypie ogranicza szansę, że dziecko staje się źródłem zakażenia dla najbliższego otoczenia. W związku z tym szczepionka chroni bezpośrednio dziecko i pośrednio jego rodzinę czy rówieśników. Ponadto rodzice mogą dzięki szczepieniom zaoszczędzić pieniądze, które musiałyby zostać wydane na leki w przypadku zachorowania dziecka na grypę lub, co gorsza, występowania niebezpiecznych powikłań.
Bibliografia:
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=753
- https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/grypa/
- https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype
- https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/komu-przysluguje-bezplatna-lub-refundowana-szczepionka-przeciw-grypie/