Grypa jest nie tylko problemem dla ludzi. Jednak wiele gatunków zwierząt jest na nią narażonych. Bardzo dobrym przykładem jest ptasia grypa, o której kilka lat temu było niezwykle głośno w mediach. Czy ludzie powinni się jej obawiać? Jak duże jest ryzyko zarażenia się człowieka wirusem ptasiej grypy?
Czym jest ptasia grypa i jakie są jej przyczyny?
Mianem ptasiej grypy określa się zakaźną chorobę wirusową, która atakuje dzikie i hodowlane ptactwo. Do najczęściej stwierdzanych i zarazem najbardziej niebezpiecznych szczepów wirusowych zaliczane są H5N1 oraz H7N9. Choć nazwa choroby odnosi się do ptaków, to w rzeczywistości grypa może rozwijać się w innych gatunkach zwierząt. Wraz z wybuchem epidemii ptasiej grypy potwierdzono przypadki zakażenia m.in. kotów, psów, gryzoni, świń. Choroba ta wykazuje niezwykle wysoką śmiertelność u zwierząt, która w najbardziej drastycznych przypadkach dotyczyła aż 100% zakażonego drobiu.
Czy człowiek może zarazić się ptasią grypą?
Wirus H5N1, który stanowi główną przyczynę rozwoju ptasiej grypy, może rozwijać się w organizmie człowieka. Najczęstszą drogą zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym ptactwem np. mięsem, wydzielinami z dziobów, czy odchodami. Ponadto istnieje prawdopodobieństwo, że wirus może rozprzestrzenić się wskutek wypicia skażonej wody (np. którą wcześniej spożywały chore ptaki). Stąd najwięcej odnotowywanych przypadków ptasiej grypy u ludzi dotyczyło osób, które zajmowało się drobiem np. pracowników ferm hodowlanych. Warto też wspomnieć, że spożycie surowego mięsa i jaj od zakażonych ptaków również prowadzi do rozwoju choroby u człowieka.
Niemniej jednak należy wiedzieć, że ryzyko przeniesienia się wirusa ze zwierząt na ludzi jest niewielkie. Równie istotnym faktem jest to, że po dziś dzień nie odnotowano przypadków przenoszenia się choroby pomiędzy ludźmi – taka sytuacja stanowiłaby spore ryzyko i z pewnością mogłaby spowodować groźną mutację wirusa H5N1.
Ptasia grypa – objawy
Zwierzęta cierpiące z powodu ptasiej grypy charakteryzują się specyficznymi objawami. U zakażonego ptactwa można zaobserwować m.in. zmniejszoną produkcje jaj i brak skorupek, biegunkę, utratę apetytu i mniejsze pragnienie, zasinienie grzebienia i koralu (u kur), obrzęki zatok, skręt lub wygięcie szyi na grzbiet, czy porażenie skrzydeł i chwiejny chód. Wiele ptaków ma również nastroszone pióra i przejawia znaczny brak energii.
Jakie są objawy ptasiej grypy u człowieka?
- Kaszel
- Brak energii
- Spadek nastroju
- Gorączka powyżej 38ºC
- Ból brzucha, nudności, wymioty
- Zaburzenia oddechowe i duszności
- Uczucie rozbicia – ból mięśni i stawów
Warto jednak zwrócić uwagę, że powyższe objawy mogą wskazywać na zwyczajną grypę. U osób potencjalnie zarażonych ptasim wariantem należy wykonać dodatkowe badania – wirus H5N1 powoduje m.in. nacieki płucne, małopłytkowość oraz wzrost aktywności aminotransferaz.
Jak leczyć ptasią grypę?
Najbardziej skutecznym sposobem jest stosowanie leków przeciwwirusowych, które należą grona inhibitorów neuramidazy. Preparaty zawierające oseltamivir i zanamivir pomagają w złagodzeniu przebiegu choroby i ograniczeniu czasu trwania infekcji, Co istotne, leki powinny być podane (najpóźniej) do 48 godzin od momentu pojawienia się pierwszych objawów wskazujących na zachorowanie ptasią grypą.
Bibliografia:
- https://www.psse.bielsko.pl/pg1.html
- https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ptasiej-grypy
- https://www.nowafarmacja.pl/blog/co-to-jest-ptasia-grypa-jakie-sa-jej-objawy-i-jak-mozna-sie-nia-zarazic