Leki przeciwwirusowe w leczeniu grypy

Leki przeciwirusowe w leczeniu grypy.

W większości przypadków walka z grypą jest skoncentrowana na przeciwdziałaniu objawom, które mogą doprowadzić do osłabienia chorego na kilka dni. Jednak w niektórych przypadkach warto zdecydować się na sięgnięcie po leki przeciwwirusowe, co pozwoli na skuteczne pozbycie się przyczyny problemu.

Jakie leki przeciwwirusowe na grypę są dostępne w aptekach?

Grypa jest chorobą, która każdego roku atakuje tysiące osób na całym świecie. Choć znaczna część społeczeństwa sięga po preparaty do zwalczania gorączki, kaszlu i innych symptomów, to jednak należy pamiętać, że grypa jest chorobą o podłożu wirusowym. Dlatego też lekarze i farmaceuci rekomendują, aby wytoczyć ciężkie działa wobec uciążliwej przypadłości i zdecydować się na środki farmakologiczne, które będą ukierunkowane na pokonanie chorobotwórczych mikroorganizmów.

Leki przeciwwirusowe na grypę bez recepty

Jednym z najpopularniejszych leków OTC polecanych przy grypie i innych zakażeniach wirusowych górnych dróg oddechowych jest pranobeks inozyny. Działanie tej substancji jest ukierunkowane na wsparciu funkcjonowania układu odpornościowego – pranobeks inozyny oddziałuje na zwiększenie poziomu przeciwciał IgG i stymuluje wytwarzanie cytokin prozapalnych, które aktywują limfocyty T.

Nazwy handlowe: Eloprine, Gropsinosin, Neosine, Pranosin

Objawy niepożądane:

  • wzrost poziomu kwasu moczowego we krwi,
  • nadmierne pobudzenie, bóle i zawroty głowy, trudności ze snem
  • problemy natury pokarmowej np. wymioty, nudności, ból brzucha

Przeciwwskazania:

Pranobeks inozyny jest niewskazany u osób z podwyższonym stężeniem kwasu moczowego oraz borykających się z problemem dny moczanowej.

Leki przeciwwirusowe na grypę na receptę

Środki dostępne wyłącznie na receptę są ukierunkowane na ograniczenie rozwoju wirusa grypy. Dlatego ich stosowanie ma sens wyłącznie w ciągu pierwszych 36 godzin od momentu pojawienia się objawów – wówczas leki przeciwwirusowe mają najwyższą skuteczność przeciwdziałania dalszemu rozwojowi choroby.

Selektywne inhibitory neuraminidazy

Zadaniem tej grupy leków jest zahamowanie enzymu wirusa grypy (tj. neuraminidazy), co ogranicza szansę na postępowanie choroby (m.in. poprzez ograniczenie dalszego zakażenia zdrowych komórek). Oseltamiwir i zanamiwir są rekomendowane do przeciwdziałania wirusom grypy typu A i B.

Nazwy handlowe: Ebilfumin, Relenza, Tamiflu, Tamivil

Objawy niepożądane:

  •     kaszel
  •     nudności
  •     poczucie zmęczenia
  •     bóle i zawroty głowy
  •     stan zapalny ucha środkowego

Przeciwwskazania:

 Oseltamiwir i zanamiwir nie są wskazane u osób dializowanych oraz u pacjentów, których klirens kreatyniny wynosi poniżej 10 ml/min.

A co z amantadyną?

Amantadyna, znana pod nazwami Amantix czy Viregyt-K, była lekiem przeciwwirusowym na grypę I generacji. Jej działanie polegało na zahamowaniu dalszych etapów replikacji wirusa grypy, co umożliwiało ograniczenie uwalniania materiału genetycznego. Przez wiele lat stanowiła niezwykle pomocny środek farmakologiczny w walce z grypą.

Niestety dziś leki na bazie amantadyny nie są już tak chętnie stosowane i rzadko kiedy wykorzystuje się ją do leczenia grypy. Pojawienie się nowych szczepów wirusa sprawiła, że substancja nie jest już tak skuteczna. Obecnie amantadyna jest wykorzystywana do leczenia osób z chorobą Parkinsona.

 Bibliografia:

  1.     https://apteline.pl/artykuly/jak-dzialaja-leki-przeciwwirusowe-na-grype
  2.     https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/66797,Tamiflu-kapsulki-twarde
  3.     https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/26586,Amantix-100-mg-tabletki-powlekane
  4.     https://www.mp.pl/pacjent/grypa/lista/48090,jakie-sa-dostepne-leki-przeciwwirusowe-i-kiedy-warto-je-zastosowac