Grypa w ciąży – czy może zaszkodzić dziecku?

Czy grypa w ciąży jest niebezpieczna?

Choroba matki spodziewającej się dziecka przeważnie budzi niepokój. Większość nieprawidłowości dotyczących kobiety w czasie ciąży może mieć bezpośredni wpływ na rozwijający się płód. Czy grypa jest niebezpieczna dla ciąży i dziecka? W jaki sposób można przeciwdziałać grypie u ciężarnych?

Grypa w ciąży – poważniejsza niż mogłoby się wydawać

 

Wirus grypy to spore zagrożenie dla matki podczas trwającej ciąży. Infekcja stwarza zagrożenie dla płodu praktycznie w każdym trymestrze. Gdy zakażenie następuje na początku ciąży, to wówczas istnieje duże ryzyko poronienia. Z kolei zachorowanie na grypę w II i III trymestrze zwiększa szansę przedwczesnego porodu. Warto też dodać, że grypa podobnie jak i inne schorzenia może spowodować wiele groźnych powikłań dla dziecka (np. niską masę urodzeniową dziecka, obumarcie płodu czy upośledzenie jego prawidłowej pracy serca) i matki (np. zapalenie płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego). Jak widać zakażenie wirusem grypy nie może być bagatelizowane! Nawet lekkie przeziębienie, które może stanowić idealne podłoże dla rozwoju poważniejszej choroby, powinno skłonić kobietę do wizyty u specjalisty w celu skontrolowania własnego stanu.

Jakie są objawy grypy w ciąży?

 

Grypa ciężarnych niespecjalnie różni się od typowej infekcji – choroba rozpoczyna się nagle i intensywnie, a czas jej trwania to przeważnie niewiele ponad 7 dni. W przeciwieństwie do przeziębienia wirus grypy jest wyjątkowo silny i może spowodować duże osłabienie organizmu oraz mocne odczuwanie zmęczenia.

Typowymi symptomami grypy są:

  • dreszcze
  • ból głowy
  • brak apetytu
  • łamanie kościach – ból mięśniowo-stawowy
  • gorączka oscylująca w wartości ponad 38º C

Leczenie grypy w ciąży

 

Ciąża stanowi duże ograniczenie w kwestii farmakoterapii. Z uwagi na rozwijający się płód, lekarze są zmuszeni do zrezygnowania z wielu środków farmakologicznych, które mogą spowodować jego trwałe uszkodzenie lub śmierć płodu. Leczenie grypy jest głównie objawowe – niewskazane jest stosowanie preparatów zawierających ibuprofen, ketoprofen, kwas salicylowy lub naproksen. Najbezpieczniejszym wyborem będzie paracetamol, który należy stosować zgodnie ze wskazówkami lekarza. Dodatkiem do przeciwdziałania grypie w ciąży mogą być tabletki na ból gardła, które złagodzą podrażnienia w przypadku kaszlu, oraz inhalacje solą morską i ziołami w celu udrożnienia zatok i nawilżenia błony śluzowej nosa.

Czy szczepienie przeciw grypie w ciąży jest bezpieczne?

 

Wraz z wybuchem epidemii COVID-19 szczepionki i bezpieczeństwo ich użycia są bardzo kontrowersyjnym tematem. Sezonowe szczepienia przeciwko wirusowo grypy pozwalają każdego roku zminimalizować występowanie infekcji i ograniczyć występowanie mutacji chorobotwórczego patogenu. Niemniej jednak wciąż pojawiają się wątpliwości na temat konieczności użycia szczepionek u kobiet w ciąży. U ciężarnych nie zaleca się szczepionek żywych (donosowych) – należy zastosować preparaty inaktywowane, które zawierają fragmenty lub całe zabite wirusy. Są to szczepionki w formie zastrzyków, które może zastosować jednakowo u kobiet planujących zajście w ciąży i w trakcie oczekiwań na dziecko. Oczywiście szczepienie jest wykonywane w odpowiednich warunkach (np. gabinet lekarski, PZOZ, punkt szczepień czy niektóre apteki), a przed samym zabiegiem lekarz musi dokonać analizy stanu zdrowia pacjentki. Dokładne badania pozwolą potwierdzić czy dana osoba kwalifikuje się do szczepienia i czy nie przejawia przeciwwskazań, które mogą okazać się wykluczające.

Bibliografia:

  1. Nitsch-Osuch AS., Bomba-Opoń D., Jasik M. „Szczepienia przeciw grypie w czasie ciąży – aktualne dane na temat bezpieczeństwa i skuteczności.” Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2020, 5(3): 105-111.
  2. Brydak LB. „Grypa – problem stary jak świat.” Hygeia Public Health 2012, 47(1): 1-7.
  3. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/grypa-w-ciazy-jak-zapobiegac-i-leczyc
  4. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/grypa-w-ciazy-objawy-leczenie-powiklania-aa-FMNa-MfVk-EDut.html
  5. https://szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o-szczepieniach/jakie-szczepeinia-zaleca-sie-kobietom-w-ciazy/