Grypa i przeziębienie to dwa zgoła odmienne problemy, które niezwykle często są ze sobą mylone w okresie sezonu jesienno-zimowego. Na co należy zwrócić uwagę, aby odróżnić grypę od przeziębienia? Czy istnieją symptomy charakterystyczne dla każdej z chorób? Po czym rozpoznać, że kiepski stan zdrowia jest rezultatem grypy, a nie przeziębienia?
Jak różnicować grypę i przeziębienie?
Różnice dotyczące grypy i przeziębienia wiążą się z obrazem klinicznym chorego. Choć na pierwszy rzut oka w obu chorobach występują podobne objawy, to w rzeczywistości istnieją niewielkie rozbieżności, które pozwalają na łatwiejsze zdiagnozowanie występującego problemu. Jakie objawy doskwierają przy grypie? Które niedogodności są domeną przeziębienia?
Gorączka podczas grypy i przeziębienia
W przypadku przeziębienia rzadko kiedy dochodzi do występowania typowej gorączki. Znacznie częściej jest to stan podgorączkowy (37-37,7ºC). Z kolei podczas grypy sprawa jest o wiele poważniejsza niż przy przeziębieniu. Choremu przeważnie doskwiera wysoka gorączka, która może osiągać nawet 41ºC, a na dodatek towarzyszy mu duże osłabienie, wzmożona potliwość ciała, dreszcze. W skrajnie wysokich temperaturach chory może tracić przytomność. Gorączka w trakcie grypy zazwyczaj utrzymuje się przez maksymalnie 4 dni.
Katar w grypie i przeziębieniu
Jedną z głównych różnic jest występowanie kataru, który jest domeną przeziębienia. Nieżyt nosa przeważnie odznacza się wodnistą wydzieliną i nieustannym, niezwykle uciążliwym kichaniem. Z kolei u osób z grypą katar jest prawdziwą rzadkością.
Kaszel a grypa i przeziębienie
W tym przypadku sytuacja jest zupełnie odwrotna, bo kaszel w trakcie przeziebienia występuje rzadko. Z kolei dla grypy jest znakiem rozpoznawczym. Początkowo kaszel jest napadowy i suchy, a z czasem przeobraża się w mokry. U osób z grypą często pojawia się konieczność odkrztuszania zalegających pokładów wydzieliny oddechowej.
Grypa i przeziębienie a ból mięśni i stawów
Uczucie łamania w kościach, zmęczenia mięśniowego i obolałego ciała, to jeden z głównych symptomów infekcji wirusem grypy. Ból mięśniowo-stawowy jest zazwyczaj tak duży, że chory nie ma sił funkcjonować i przeważnie przez całą chorobę spędza swój czas w łóżku. Dolegliwości bólowe w obrębie aparatu ruchu mogą też występować w trakcie przeziębienia. Niemniej jednak są one o wiele słabsze niż w przypadku grypy. Chorzy zwykle nie mają trudności w wykonywaniu codziennych czynności i nie towarzyszy im tak duże zmęczenie.
Ból głowy w trakcie przeziębienia i grypy
Ból głowy to problem występujący jednakowo w trakcie grypy i przeziębienia. Różnica polega w jego lokalizacji i poziomie intensywności.
- Podczas grypy dolegliwości bólowe obejmują całą głową i nie są ograniczone do konkretnego miejsca. Ponadto siła bólu jest znacząca i często wywołuje u chorego duży dyskomfort, czasami wręcz porównywalny do tego spowodowanego migreną.
- W przypadku przeziębienia ból głowy jest przeważnie miejscowy i obejmuje konkretną część. Poziom jego intensywności jest zwykle niewielki, czasami wręcz ledwie wyczuwalny przez chorego.
Objawy współistniejące grypy i przeziębienia
Różnic pomiędzy grypą a przeziębieniem należy doszukiwać się w kwestii współtowarzyszących niedogodności. Problemy w postaci światłowstrętu, bólu gałek ocznych, zmian zapalnych spojówek, obrzęku twarzy czy krwawienia z nosa są symptomami grypy, które pozwalają na trafniejsze postawienie diagnozy i wykluczyć możliwość występowania przeziębienia.
Bibliografia:
- Eccles R. „Mechanisms of symptoms of common cold and flu.” Common Cold 2009: 23-45.
- Eccles R. „Understanding the symptoms of the common cold and influenza.” The Lancet infectious diseases 2005, 5(11): 718-725.
- Hryckiewicz K. „Grypa i przeziębienie pospolite.” Przewodnik Lekarza 2001, 4(5): 96-101.