Grypa atakuje każdego – bez względu na płeć, wiek czy poziom aktywności fizycznej. Kiepska odporność, niska temperatura czy nieodpowiednie odżywianie prowadzą do wzrostu ryzyka zachorowania. Farmakoterapia stanowi wybór większości pacjentów. Czy stosowanie antybiotyków podczas grypy jest dobrym rozwiązaniem?
Jak można się zarazić grypą? Przyczyny
Grypa to choroba wirusowa, która jest roznoszona drogą kropelkową. Osoby zarażone wirusem rozprzestrzeniają niebezpieczny patogen w najbliższym otoczeniu wskutek kaszlania i kichania. Nic więc dziwnego, że w sezonie jesienno-zimowym dochodzi do wzrostu liczby zakażeń. Ponadto należy wspomnieć o szeregu czynników prowadzących do podwyższonego ryzyka rozwoju infekcji w organizmie:
- niski poziom aktywności fizycznej
- kiepska kondycja mikroflory bakteryjnej jelit
- nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny
- nieodpowiednia dieta i brak optymalnego nawodnienia
Wirus grypy stanowi spore wyzwanie w procesie leczenie z uwagi na duże predyspozycje do różnorodności, co wynika m.in. ze skłonności do częstych mutacji z innymi szczepami.
Grypa a przeziębienie – warto znać różnice
Grypa jest niezwykle często mylona z przeziębieniem. Choć obie choroby charakteryzują się podobnymi objawami, to w praktyce występuje sporo różnic. Dzięki nim znacznie łatwiej wdrożyć odpowiednie leki i pokonać uciążliwe niedogodności.
Objawy grypy
- Brak kataru
- Dreszcze i osłabienie
- Intensywny ból głowy
- Bóle kostno-mięśniowe
- Wysoka gorączka (ponad 38ºC)
- Suchy, napadowy, meczący kaszel – później mokry
- Intensywny początek i krótki czas trwania (kilka dni)
Objawy przeziębienia
- Niewielki ból głowy
- Stan podgorączkowym
- Katar, kichanie i zatkane zatoki
- Mokry kaszel i uciążliwa chrypka
- Powolny początek i długotrwałe utrzymywanie się objawów
Grypa a leczenie antybiotykami – czy to skuteczne?
Stosowanie antybiotyków na grypę jest zupełnie nieskuteczne! Grypa to choroba wywoływana przez wirusy, a antybiotyki stanowią środki lecznicze wobec infekcji bakteryjnych. Tego typu leki sprawdzą się w farmakoterapii wtórnego bakteryjnego zapalenia oskrzeli, płuc czy zatok, co stanowi częste następstwo niedoleczonej grypy. Przykładowymi antybiotykami są m.in. Duomox (amoksycylina), Bactrazol (azytromycyna), Klabax (kalrytromycyna) czy Levoxa (lewofloksacyna) – dobór odpowiedniego antybiotyku jest uzależniony od decyzji lekarza.
Jakie leki stosować na grypę?
Przede wszystkim preparaty antywirusowe jak oseltamiwir. To najczęściej wybierany środek do walki z grypą. Lek ten jest inhibitorem neuraminidyzy – wirusowego enzymu, który umożliwia uwalnianie świeżo wytworzonych patogenów z zainfekowanych komórek. Oseltamiwir zapobiega rozwojowi infekcji i jej dalszemu rozprzestrzenianiu. Przykładowymi preparatami z oseltamiwirem są Ebilfumin, Segosana, Tamiflu czy Tamivil. W przypadku braku oseltamiwiru można zastosować inne leki np. peramiwir, rybawirynę albo zanamiwir.
Oprócz tego nie można zapominać, że leczenie grypy może mieć charakter objawowy. Warto wówczas sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które wspierają ograniczenie uwalniania mediatorów stanu zapalnego i łagodzenie części symptomów wynikających z infekcji np. ból głowy czy gorączkę. Innym istotnym lekiem jest pranobeks inozyny (np. Groprinosine), który zwiększa poziom przeciwciał IgG oraz aktywuje limfocyty T wskutek wzmożonego wytwarzania cytokin prozapalnych.
Bibliografia:
- Hryckiewicz, Katarzyna. „Grypa i przeziębienia pospolite.” Przewodnik Lekarza/Guide for Gps 2001 4(5): 96-101.
- https://www.mp.pl/pacjent/grypa/lista/48090,jakie-sa-dostepne-leki-przeciwwirusowe-i-kiedy-warto-je-zastosowac
- https://www.mp.pl/pacjent/grypa/grypasezonowa/79643,grypa
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=4333