Jakie są rodzaje wirusa grypy?

Jakie są rodzaje wirusa grypy?

Mianem grypy określa się wirusową chorobę zakaźną, która przenosi się drogą kropelkową i atakuje drogi oddechowe. Choć grypa jest dobrze poznaną chorobą, to jednak warto wiedzieć, że jest ona wywoływana przez różne typy wirusa. Jakie są rodzaje wirusów odpowiedzialnych za grypę? Czym się różnią i czy wszystkie są niebezpieczne dla człowieka?

Jak dochodzi do zakażenia wirusem grypy?

W przeważającej liczbie przypadków infekcja wirusem wywołującym grypę stanowi efekt przenikania cząsteczek chorobotwórczego patogenu przez jamę ustną lub nos. Przeważnie ma to miejsce w trakcie kichania, kaszlu lub rozmowy z osobą, która jest zarażona grypą – niejednokrotnie sądząca, że boryka się z niegroźnym przeziębieniem. Niekiedy zakażenie wirusem grypy może być rezultatem pośredniego kontaktu z zainfekowaną powierzchnią np. przedmiotami osobistymi osoby chorej lub dotknięcie elementu miejskiej infrastruktury w okresie sezonowego wzrostu zachorowań na grypę. Ponadto nie można zapominać o możliwości zarażenia się grypą na drodze bezpośredniego kontaktu z zakażonym człowiekiem lub zwierzęciem.

Rodzaje wirusa grypy – charakterystyka

Mogłoby się wydawać, że wirus grypy jest jeden, ale w rzeczywistości jest ich kilka. Poszczególne rodzaje wirusów mają swoje charakterystyczne cechy, co ułatwia specjalistom obranie strategii leczenia i przeciwdziałanie występującym dolegliwościom. Na ten moment wyróżnia się następujące typy wirusa grypy:

  • grypa typu A – to najbardziej niebezpieczny typ wirusa wywołującego grypę, co wynika z faktu, że ma on największą zdolność do mutacji i tym samy dostosowuje się do aktualnych warunków np. wykorzystywanych szczepionek – określa się to mianem zmienności antygenowej. Grypa typu A może występować jednakowo u ludzi i zwierząt, co świadczy o jej wysokim potencjalne zakaźności. Warto też wspomnieć, że grypa typu A ma wiele poszczególnych podtypów, które różnią się od siebie swoistością antygenową białek powierzchniowych tzw. hemaglutyniny (H) i neuraminidazy (N). Przykładowymi podtypami grypy typu A są A/H1N1 (grypa świńska), A/H3N2 (grypa australijska) czy A/H5N1 (grypa ptasia).
  • grypa typu B – ten typ wirusa jest znacznie mniej podatny na mutacje i na dodatek rozwija się on wyłącznie u ludzi. Choć grypa typu B wywołuje podobne objawy i odznacza się równie ciężkim przebiegiem jak poprzedniczka, to jednak poziom jej agresywności jest znacznie mniejszy.
  • grypa typu C – ten rodzaj grypy odznacza się zdecydowanie łagodniejszym charakterem niż wcześniej opisane typy. Infekcja wywołana przez tego wirusa przybiera postać niegroźnych infekcji dróg oddechowych, które mogą przebiegać bezobjawowo. Grypa typu C jest najczęściej niebezpieczna dla noworodków i niemowląt, a także dla osób z upośledzoną odpornością.
  • grypa typu D – to wirus bytujący głównie u zwierząt, który wedle aktualnego stanu wiedzy nie przyczynia się do wywoływania chorób w ludzkim organizmie.

Jakie są objawy grypy?

Symptomy wynikające z infekcji wirusem grypy można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwsza grupa objawów dotyczy układu oddechowego i są to kaszel, ból gardła oraz katar. W drugiej grupie mowa o dolegliwościach o charakterze ogólnoustrojowym m.in. wysokiej gorączce, dolegliwościach bólowych mięśni i stawów, złym samopoczuciu, dreszczach, bólu i zawrotach głowy i ogólnym osłabieniu. Choremu mogą też towarzyszyć inne niedogodności np. wymioty, nudności, światłowstręt i brak apetytu.
Objawy grypy przeważnie utrzymują się około tygodnia – wyjątkiem jest kaszel i samopoczucie, które mogą doskwierać choremu przez kolejne 14 dni.

Bibliografia:

  1. To J., Torres J. „Viroporins in the influenza virus.” Cells 2019, 8(7): 654.
  2. https://www.gov.pl/web/psse-nowy-targ/grypa
  3. https://www.nowafarmacja.pl/blog/grypa-rodzaje-przyczyny-objawy-powiklania
  4. https://www.mp.pl/pacjent/grypa/grypasezonowa/48046,jakie-sa-najwazniejsze-typy-wirusow-wywolujacych-grype-sezonowa