Czy leczenie grypy węglem aktywnym ma sens?

Czy można leczyć grypę węglem aktywnym?

Tabletki z węglem aktywnym są jednym z głównych elementów domowej apteczki, który niejednokrotnie znajduje zastosowanie w trakcie rozmaitych dolegliwości przewodu pokarmowego. Czy użycie węgla leczniczego w kontekście walki z grypą jest korzystne?

Węgiel aktywny – działanie i zastosowanie

 

Organiczny węgiel aktywny jest pozyskiwany z miazgi drzewnej, która uprzednio zostaje poddana procesowi karbonizacji. Aktywność węgla odnosi się do jego silnych właściwości adsorpcyjnych, co wynika z dużej powierzchni wchłaniającej. Spożyte tabletki ulegają trawieniu, ale węgiel nie wnika do przewodu pokarmowego. Przyłącza do siebie rozmaite cząsteczki m.in. związki toksyczne, substancje drażniące, niektóre leki, a nawet i patogeny jak bakterie. Wszystkie zebrane nieprawidłowości zostają następnie wydalone z organizmu wraz z kałem, który zawiera niewchłonięty węgiel. Oprócz tego węglowi aktywnemu przypisuje się pozytywny wpływ na protekcję błony śluzowej żołądka.

Stosowanie węgla leczniczego jest rekomendowane przede wszystkim w przypadku wszelkich dolegliwości dotyczących przewodu pokarmowego np. biegunka, niewielkie wzdęcia, rozstrój żołądka czy zatrucia spowodowane nieprawidłowym użyciem leków bądź ich przewlekłym stosowaniem. Wbrew powszechnemu przekonaniu węgiel aktywny ma niewielką skuteczność w przeciwdziałaniu zatruciu alkoholowemu.

Rola węgla aktywnego w leczeniu grypy

 

W Internecie można znaleźć dziesiątki tekstów dotyczących metody leczenia grypy węglem aktywny, której autorem jest dr Jerzy Jaśkowski. Jego zdaniem warto zastosować 10 tabletek węgla, które należy stosować co 5 godzin do momentu pełnego wysycenia organizmu (czyli gdy stolec będzie całkowicie czarnego koloru). Takie postępowanie ma okazać się wartościowe dla pokonania wirusa grypy.

Czy rzeczywiście? Nie ma na to naukowych dowodów, metoda ta jest jedynie punktem widzenia jednego lekarza, co raczej nie stanowi zbyt wiarygodnego źródła. Niemniej jednak węgiel aktywny będzie pomocny w trakcie grypy żołądkowej, która pomimo podobnej nazwy jest zupełnie odrębną jednostką chorobową! Choć stanowi efekt infekcji wirusowej, to patogen wyzwalający jej rozwój nie ma nic wspólnego z grypą atakującą układ oddechowy. Jelitówka przebiega pod znakiem częstych biegunek, intensywnych wymiotów i dużego osłabienia chorego. Węgiel bardzo cennym wsparciem wskutek ograniczenia napływu wody oraz wcześniej przywołanej adsorpcji toksyn wynikających z obecności szkodliwego wirusa.

Warto jednak zaznaczyć, że węgiel nie leczy choroby! W celu bezpośredniego przeciwdziałania grypie należy sięgnąć po leki przeciwirusowe – najczęściej rekomendowane są środki zawierające selektywne inhibitory neuraminidazy, które zapobiegają dalszemu namnażaniu się chorobotwórczego patogenu. Najpopularniejszymi są oseltamiwir i zanamiwir. Przykładowe preparaty to Ebilfumin, Relenza czy Tamiflu.

Czy węgiel aktywny wchodzi w interakcje z lekami na grypę?

 

Pomiędzy stosowaniem leków na grypę a preparatami zawierającymi węgiel należy zachować kilka godzin przerwy. Zwykle poleca się około 2 godzin odstępy pomiędzy użyciem. Węgiel aktywny z uwagi na silne właściwości adsorpcyjne może powodować upośledzenie wchłaniania stosowanych środków farmakologicznych, co w konsekwencji może doprowadzić do osłabienia działania leczniczego i ograniczyć efekt terapeutyczny.

Tabletki z węglem aktywnym – cena

 

Procesy karbonizacji i aktywowania miazgi drzewnej nie należą do kosztownych, co jednocześnie przekłada się na niewielką cenę węgla aktywnego występującego w formach kapsułek, tabletek lub proszku. Koszt zakupu preparatów z węglem leczniczym nie powinna przekraczać 10 zł za opakowanie zawierające około 20-30 porcji.

 

Bibliografia:

  1. https://www.doz.pl/czytelnia/a1509 Wegiel_aktywny__wlasciwosci_i_zastosowanie._Wegiel_aktywny_na_biegunke_i_w_kosmetykach
  2. https://www.zdrowiebezlekow.pl/blog/my-dzieci-z-wegla-czy-mozna-wyleczyc-grype-weglem-n384
  3. https://www.mp.pl/pacjent/grypa/lista/48090,jakie-sa-dostepne-leki-przeciwwirusowe-i-kiedy-warto-je-zastosowac